Demantoid

Demantoid – minerał z gromady krzemianów, zaliczany do grupy granatów (gemmologiczna odmiana andradytu). Minerał bardzo rzadki.

Nazwa pochodzi od niderlandzkiego demant – diament, co ma wskazywać na znaczne podobieństwo ogni kamienia oszlifowanego do diamentu.

Charakterystyka

Właściwości

Tworzy kryształy o postaci dwunastościanu regularnego. Występuje w formie skupień zbitych, ziarnistych oraz naskorupień. Jest kruchy, przezroczysty. Niektóre okazy odbijają światło silniej niż diamenty.

Występowanie

Występuje zazwyczaj w skałach metamorficznych i w ultrazasadowych skałach magmowych. Stanowi składnik wielu osadów aluwialnych (piasków i żwirów).

Miejsca występowania:

  • Został po raz pierwszy znaleziony przez poszukiwaczy złota w pobliżu Niżnego Tagilska na Uralu, w rozsypiskowych złożach złota. Podobnie piękny demantoid występuje w Van Malenco (Piemont) we Włoszech i w Antetezambato w północnym Madagaskarze. Także: Kongo, Tanzania, Kenia, USA, Niemcy, Słowacja.
  • W Polsce został znaleziony w okolicach Kowar.

Zastosowanie

  • kamienie szlachetne – poszukiwany kamień jubilerski, stosowany jako imitacja diamentu (odmiany czyste, dobrze oszlifowane),
  • bardzo ceniony przez kolekcjonerów.

 

Encyklopedia Jubilerstwa

Możesz również polubić…