Rod
Rod (Rh, łac. rhodium, od gr. rhodon – róża) – pierwiastek chemiczny z grupy metali przejściowych, metal szlachetny.
Pierwiastek ten został odkryty w 1803 roku przez Williama Hyde’a Wollastona w Londynie.
W postaci czystej jest lśniącym, srebrzystoszarym metalem. Nie reaguje z wodą, powietrzem i kwasami, natomiast ulega reakcji z mocnymi zasadami. Stosowany jest do wyrobu tygli, narzędzi chirurgicznych oraz powłok refleksyjnych w reflektorach, ze względu na wysoką cenę, rzadko jest wykorzystywany w postaci metalicznej. Jego cena w lipcu 2009 roku (w przeliczeniu za gram) wynosiła 46,20 USD, dla porównania platyna kosztowała 37,65 USD, a złoto 30,59 USD (stan na 22.07.2009).
Rodowanie podkreśla blask i rozświetla oprawione kamienie, dzięki czemu np. brylanty wydają się bielsze, co pozytywnie wpływa na ich wizualny odbiór. Minusem rodowania jest jego nietrwałość – w zależności od użytkowania warstwa rodu utrzymuje się od kilku miesięcy do kilku lat.
Rdowanie zapobiega też ciemnieniu srebra, i zwiększa jego odporność na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania oraz zwiększa jego połysk.
Rodowany pierścionek z białego złota
W skorupie ziemskiej występuje w śladowych ilościach rzędu 10−4 ppm. Otrzymuje się go z niektórych rud miedzi i niklu, w których występuje ok. 0,1% tego pierwiastka. Rod posiada 34 izotopy z przedziału mas 94–112. Trwały jest tylko izotop 103, który stanowi 100% naturalnego składu izotopowego tego pierwiastka.
Najnowsze komentarze