Historia jubilerstwa
Prehistoria
Najstarszy znaleziony element biżuterii ma ponad 100 000 lat.
Na początku była wytwarzana z materiałów łatwo dostępnych jak muszle czy pióra, jednak wraz z rozwojem cywilizacji i wytworzeniem narzędzi zaczęto wykorzystywać do jej produkcji metale jak miedź czy żelazo.
Starożytność
W czasach starożytnych pojawiło się złoto i srebro oraz różne kamienie szlachetne i półszlachetne.
W starożytności złotnictwo obejmowało głównie wytwarzanie luksusowych przedmiotów codziennego użytku (świeczniki, srebrne zastawy, szkatułki, wazony, figurki), różnego typu ozdób (diademy, naszyjniki, brosze, klamry, naramienniki, pierścienie), oraz przedmiotów służących kultowi religijnemu (złote lub srebrne relikwiarze, monstrancje, kielichy, puszki, pateny). Od XIII wieku w Europie Zachodniej, a od XIV wieku w Polsce działalność warsztatów złotniczych została ujęta w struktury cechowe, które w późniejszym czasie wprowadziły obowiązek oznaczania wyrobów znakiem złotniczym (puncą).
Średniowiecze
Biżuteria stała się także symbolem władzy co zdecydowanie zwiększyło potrzebowanie na nią. Jubilerzy byli bardzo cenieni przez władców, którzy potrzebowali ich do tego, by wykonywali dla nich zamówienia na korony, diademy czy biżuterię. Mężczyźni natomiast bardzo często nosili sygnety i bogato zdobione bransolety.
Był to też początek do masowej produkcji, w tej epoce bardzo modne i popularne stały się komplety biżuterii.
Nowożytność
Do XIX wieku wyroby jubilerskie miały tylko wartość materialną. Natomiast później przyjmują one także wartość sentymentalną i duchową. Powstaje także zwyczaj produkcji biżuterii żałobnej, na przykład pierścienie memento mori. Zdobiono je czarną emalią w celu podkreślenia smutku związanego ze stratą bliskiej osoby. Koniec tego wieku to już produkcja syntetyczna cyrkonii i kryształków Swarovskiego. Sięgnięto także po platynę, a wzornictwo było bardzo oryginalne i wymyślne, częstymi motywami były zwierzęta i rośliny oraz stworzenia baśniowe takie jak smoki.
Początek XX wieku to zdecydowanie czas kultu diamentów i kamieni szlachetnych, no i oczywiście platyny, którą ze względu na wysoką temperaturę topnienia można było kształtować w bardzo prosty sposób. Biżuteria stała się zdecydowanie bardziej delikatna i subtelna.
Dzisiaj
W Polsce istnieje ponad cztery tysiące podmiotów gospodarczych zajmujących się wytwarzaniem i obrotem wyrobami z metali i kamieni szlachetnych. Największa ich liczba znajduje się na terenie Trójmiasta. Tam też organizowane są co roku Międzynarodowe Targi Bursztynu Ambermart oraz Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif.
Najnowsze komentarze